Středověký nůž s pouzdrem podle nálezu pouzdra ze Schleswiku

Vyprodáno

Datováno 13.- 14. století

Pouzdro na nůž se vzorem (a velikostí) podle nálezu ze Schleswiku (Schnack 1998). Svým zvlněným horním okrajem je v rámci nálezů relativně neobvyklé, naopak zdobení vyráženým rastrem děleným do sekcí podle tvaru rukojeti a ostří a směru ostří je poměrně běžné a své analogie si najde v nálezech 14. století i z jiných zemí (Holandsko, Anglie, Polsko) Asymetrické zdobení na rukojeti pomáhá s orientací ostří v pochvě pro bezpečnou manipulaci s nožem a tedy delší životnost pouzdra (Volken 2020). Originál tohoto pouzdra pak má průřezy pro závěs orientovány ve svislém směru oproti naší interpretaci kde jsou průřezy orientovány horizontálně jak je u tohoto typu pouzder běžnější.

Vnitřek pouzdra je vyložen pergamenovou podšívkou, která dle dobových principů chrání ocel vůči korozi více než třísločiněná useň, a zároveň dodává produktu díky zdvojené prolepené vrstvě větší pevnost a luxusnější vzhled. Pergamenové podšívky se v pouzdrech až na vyjímky nedochovaly, ale podle posledních závěrů M. Volken (2020) byly poměrně častou součástí pouzder.

Nůž pochází ze společné dílny J. Hokwinda Petřiny a P. Skalského a vychází z dobových tvarů čepelí a technologie. Tento konkrétní tvar a velikost je možné dohledat v nálezech z Holandska (Volken 2020) a Anglie (Cowgill 1987). Narážená konstrukce nože je pak charakteristická pro 13. a 14. století, teprve v 15. století začíná převládat konstrukce nýtovaných rukojetí. Čepel je z jednoduché oceli, kresba je výsledkem fotografování  a postprodukce.

Pouzdro je ručně šité lněnou dratví z třísločiněné hovězí usně doplněné o kozí pergamenovou podšívku. Závěs je vyroben z hedvábné příze a niti technikou fingerloop z deseti ok. 

Celková délka: 34cm

Délka čepele: 20cm


3 200,00 Kč