Datováno 14. století
Pouzdro na nůž se vzorem (a velikostí) podle nálezu z Holandského Dordrechtu (Volken 2020). Tento styl zdobení tvary "Jabloní" se ve výzdobě středověké kůže opakuje poměrně často a v různých kontextech. Kromě více podobných kusů z Holandska je nutno zmínit velmi podobné zdobení na menší pochvě na nůž z Prahy (Figura 2020, datováno 14./15.století) nebo třeba jehelníčku z pozůstalosti Hermanna von Goch (Stadtmuseum Köln am Rhein, DE). Asymetrický motiv pomáhá s orientací ostří v pochvě pro bezpečnou manipulaci s nožem (Volken 2020). V tomto případě vzor "jablek" představuje pomyslný tvar nože.
Vnitřek pouzdra je vyložen pergamenovou podšívkou, která dle dobových principů chrání ocel vůči korozi více než třísločiněná useň, a zároveň dodává produktu díky zdvojené prolepené vrstvě větší pevnost a luxusnější vzhled. Pergamenové podšívky se v pouzdrech až na vyjímky nedochovaly, ale podle posledních závěrů M. Volken (2020) byly poměrně častou součástí pouzder.
Nůž pochází ze společné dílny J. Hokwinda Petřiny a P. Skalského a vychází z dobových tvarů čepelí a technologie. Tento konkrétní tvar a velikost je možné dohledat v nálezech z Holandska (Volken 2020) a Anglie (Cowgill 1987). Narážená konstrukce nože je pak charakteristická pro 13. a 14. století, teprve v 15. století začíná převládat konstrukce nýtovaných rukojetí. Čepel je z jednoduché oceli, kresba je výsledkem fotografování a postprodukce.
Pouzdro je ručně šité lněnou dratví z třísločiněné hovězí usně doplněné o kozí pergamenovou podšívku a kožený řemínek.
Celková délka: 34,5cm
Délka čepele: 20cm