Tvrzená pouzdra jsou součástí osobní výbavy měšťanů i šlechty již od průběhu 14. století, v 15. století pak se zdají být zcela běžné. Jehelníček jako necesér každé středověké ženy, která o sebe jen trochu dbá. Slouží k ukládání příručních špendlíků, kterých na sobě má každá spoustu, a může být nošen v měšci, na opasku u boku, nebo jen jako pouzdro pro ukládání v rámci větší krabičky. Může být ale i součástí výbavy muže, tak jako ten z osobní výbavy Hermanna von Gocha, který v něm ukládal prubířské jehly. Více o jeho výbavě se můžete dočíst i v našem článku zde.
Vzor na tomto kusu původně nebyl použit na jehelníčku, ale na tvrzeném nátepníku ze 14. století vyloveném z řeky Temže. Výřez tohoto zdobení ale charakterově odpovídá podobným zdobením na jiných tvrzených pouzdrech.
Jehelníček je vyroben z hovězí usně tvrzením a lepením tak jako zmiňovaný originál z Kolína nad Rýnem a podobné Holandské exempláře. Šňůrky jsou z kombinace přírodně barvených a běžných hedvábných nití ručně vyrobené technikou fingerloop.
Rozměry:
Výška: 9,5
Šířka: 3,7cm
Hloubka: 1,8cm
výška závěsného oka: 3cm od horního okraje