Měšec Schleswig Abb 33 Nr. 6559
datováno XIV století (Schnack 1998)
Ve spodní části originálu se stejně jako u mnoha jiných kusů z tohoto naleziště (ale i odjinud - České Budějovice, Štětín, Lübeck) dochovaly dírky s řemínky, které jsou na konci roztřepené. Podle dalších nalezených kožených střapců, které jsou více kompletní než ty na měšcích se pí. Schnack domnívá, že by mělo jít o právě střapce.
Výsledný tvar podle mě odpovídá módním trendům daného období a dá se dohledat v ikonografických zdrojích. Měšec je určen k nošení na opasku.
Zavírání na stahování je provedeno dvěma rozdvojenými řemínky vedenými proti sobě a přišitými lněnou nití v místě spoje měšce.
Horní lem má tak jako mnoho jiných měšců stopy po šití. Odborníci se shodují, že se jedná o zbytky ozdobného / zpevňovacího lemu. V tomto případě je horní lem orginálu nezdeformovaný, proto jsem zvolila natkávání na karetce, které odpovídá dobovému vkusu i analogickým koženým nálezům z Norimberka a textilním technikám sledovaného období.
Měšec je vůči originálu o trochu vyšší a užší.
Měšec je vyroben z velmi tenké třísločiněné kozí usně pomocí ručního šití koženým řemínkem a natkávání na karetkách hedvábnou nití.
Řemínky a střapce jsou z třísločiněné hověziny.
Výška 18cm
Šířka 12,5cm
Výška závěsu 8cm
Šířka řemínku 6mm