Kožené rukavice ke zbroji podle nálezů z Dordrechtu

25.02.2022

V reakci na akci "Jak tedy vypadal ten Nauburský závěs" a jeho dohledání na originále pochvy z Burgosu (více v našem článku zde) jsem šlápla do Kastilských vod, a vyprovokovala místní zástupce tamnějších dravců k akci :) Projekt Kastílie 1312 pracuje v čechách na rekonstrukci Kastilské šlechty a berou svůj záměr velice vážně, jak jen to v rámci výstřední španělské módy jde <3 (více na jejich fb stránkách)

Zakázka spočívala ve výrobě tvrdých kožených segmentů podle nálezů z Dordrechtu, které byly součástí ochranných bojových rukavic. Konečným cílem je výroba štíhlé siluety zbrojné kroužkové rukavice tak, jak je vidět na soudobých vyobrazeních i s oddělenými jednotlivými prsty, při zachování dostatečné ochrany rukou. Pro výrobu kožených prstů jsme vycházeli z dostupných a dobře publikovaných nálezů z Dordrechtu, které jsem při své letní výpravě měla šanci prohlédnout na výstavě za sklem, a v následné podzimní výpravě do depotu Dordrechtského muzea prohlédnout i osobně v ruce.

foto J.S.O. z výstavy Leven van Leer, Dordrecht museum 2021
foto J.S.O. z výstavy Leven van Leer, Dordrecht museum 2021

Nálezy z Holandského Dordrechtu jsou datovány do let 1325 - 1400. Vyrobeny byly z tlusté hovězí usně (5mm tlustá useň z dospělého kusu).(Volken & Rijkelijkhuizen 2017 str. 58 - 60) Naše verze je kombinací obou kusů. Otvory pro přišití tvrdých kusů k měkké rukavici jsou vedeny ve směru rub - hrana podle nálezu celého prstu (D-S2: find number 9701.892.004), celkový tvar a rozložení záseků pro ohyb kloubů potom vychází z druhého Dordrechtského kusu (D-S1: find number 2001.060.006).

Podle analýzy C. Dobsona (2018, fig 30 - 32 str.44) se potom nejedná o tvrzenou useň (cuir bouilli) ale o tvrdou a tlustou useň. Technika tvrzení by nezaručila dostatečnou ohebnost v kloubu. Upustili jsme proto od tvrzení, ale použili jsme tvrdou 5mm silnou useň, která se zdá svou službu odvede jak má.

Ochrana zápěstí vychází z tvaru kornoutových kovových rukavic 14. století a předpokladu že pokud tvrzené segmenty kožené zbroje kopírují až do míry technologických omezení použitého materiálu ty kovové není důvod pro odchylku ani u této části zbroje.

V naší dílně se nezabýváme výrobou kožených rukavic, proto si zákazník první na míru vyrobené měkké rukavice dodal sám, a vyráběli jsme pouze tvrdou vrstvu. Segmenty jsem předpřipravila, a na místě jsme je napasovali na rozměr kloubů. Idea je, že konce kloubů zapadají pod segment ochrany zápěstí podobně jako na kovových rukavicích aby chránily klouby při zavřené pěsti.

"Codex Manesse", folio 359r
"Codex Manesse", folio 359r

Samotná kůže by asi byla dostatečnou ochranou pro tréning tupými zbraněmi, nebo minimální ochranou při chudších zbrojích. Její opakované výrobě pro tyto účely se nebráním, ale zatím nevím jak moc funkční taková věc je, a tedy odmítám přijímat zodpovědnost za cizí prsty :D Dle zákazníka je pak ochrana rukou z kůže nebo velrybích kostic je písemně zdokumentovaná i pro Francii, Pyrenejský poloostrov (Aragon) i Anglii.

Kožené segmenty jsem nekompletovala s měkkou rukavicí. Vzhledem k plánovaným kroužkům toto nechám na brníři. Podle našeho plánu by se kroužky i kožené segmenty měly připevnit k měkké rukavici jednou a tou samou řadou stehů. Těším se, jak tento projekt "štíhlých rukavic" nakonec dopadne :) a doufám, že čtenář odpustí lehkou fabulaci v kombinaci těchto nálezů a kroužkových panelů. Se zákazníkem nám tato kombinace přišla praktická a vhodná, byť na originálech ze kterých jsme vycházeli pravděpodobně kroužky nebyly.. Na potvrzení teorie pokusem si ale budeme muset ještě chvíli počkat